Rusia njofton armëpushimin në Idlib

Një armëpushim nga forcat qeveritare siriane do të hyjë në fuqi nga e shtuna në mëngjes në provincën e kontrolluar të Idlibit, njofton Rusia.

Marrëveshja e njëanshme do të hyjë në fuqi rreth orës 06:00, tha ministria ruse e mbrojtjes.

Forcat siriane intensifikuan përpjekjet e tyre për të kapur Idlib në prill.

OKB thotë se qindra mijëra kanë ikur dhe të paktën 500 civilë janë vrarë në provincën, ku rreth tre milionë jetojnë.

Përpjekjet e mëparshme për të ndalur luftimet atje kanë pasur vetëm sukses të kufizuar.

Njoftimi vjen një ditë pasi Mark Lowcock, koordinatori i ndihmës emergjente të OKB, i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit të ndërmarrë një veprim kuptimplotë për të mbrojtur civilët në Idlib